John McLaughlin v Brně: Legenda překračující vlastní stín

16 April 2019, 16:00
John McLaughlin v Brně: Legenda překračující vlastní stín

Letošní ročník festivalu Jazzfest Brno nabízí nepřeberné množství rozmanitých crossoverů , žánrových směsic a fúzí. V duchu tohoto stylového spektra v rekonstruovaném (akusticky významně vylepšeném) sále Janáčkova divadla nabídl svůj vyhlášený osobitý nadžánrový sound klasik jazz fusion a britský kytarista John McLaughlin se svou formací The 4th Dimension. V Brně se představil vůbec poprvé.

Čeští jazzoví fandové však už měli příležitost potkat tuto výjimečnou čtyřčlennou sestavu v poslední dekádě hned dvakrát na koncertech v Praze. Do Brna předcházela skvělá pověst vynikajících a na sebe vzájemně vyladěných hráčů. Ve zcela vyprodaném hledišti brněnské opery se potkávali aktivní muzikanti, hudební publicisté a hlavně „mclaughlinovci“ různého věku, natěšení na svůj idol a nadšeně obléhající stánek se suvenýry a hudebními nosiči. K dostání byla nejen trička a plakáty, ale především alba, oba nedávné „živáky“ Live at Ronnie Scott´s a Live in San Francisco i ceněné studiové album Black Light.

John McLauglin stojí na pódiu už šest desetiletí; z toho padesát let se pohybuje v absolutní hudební špičce hned několika žánrů. Díky své stále živé skladatelské invenci patří k nejvlivnějším muzikantům na světě. Pokud jde o různé podoby jazzu, od svého sólového debutu Extrapolation v roce 1969 si prošel post-bopem, jazzrockem, bluesovými vlivy, inspirací indickou hudbou, flamenkem i módní psychedelií, jazzovou klasikou i jazz fusion. Je stejně virtuózním hráčem na akustickou i elektrickou kytaru, jeho rychlá pravá ruka je pověstná. Pokud jde o významné mezníky dějin jazzu, byl u všeho podstatného: brzy poté, co se usadil v USA, se potkal s Jimi Hendrixem, nakrátko zakotvil u hráče na bicí Tonyho Williamse v kapele Lifetime, kde ho do svého proslulého Quintetu objevil Miles Davis. S Davisem nahrál dvě klíčová alba jazzové historie: In a Silent Way a Bitches Brew. Sám Davis ho podnítil ke zformování vlastní kapely.

A tak v 70. letech vznikl Mahavishnu Orchestra, snad nejinvenčnější jazzrocková formace všech dob. Temperamentní elektrický jazzrock říznutý indickými harmoniemi ovlivnil řadu následovníků, alba Birds of Fire a Inner Mounting Flame i se zpožděním vydané Lost Trident Sessions patří do zlatého fondu jazzové hudby.  Mahavishnu Orchestra prošel několika reinkarnacemi, než McLaughlin na čas odložil elektrickou kytaru a pod vlivem své milované indické hudby založil spolu s indickými spoluhráči kapelu Shakti, jejímž prostřednictvím uvedl do jazzové hudby indické rágy, indickou kytaru veenu a konnakol a indický způsob scatovaného rytmického zpěvu, který diváci v Brně slyšeli v podání bubeníka Ranjita Barota. Na přelomu 70. a 80. let se spojil s dalšími dvěma kytarovými virtuózy  Paco de Lucíou  a Larry Coryellem do The Guitar Tria. Když Coryella zakrátko vystřídal  Al di Meola, vzniklo koncertní turné a skvělá (opět přelomová) nahrávka Friday Night in San Francisco. Úspěch slavila i starší deska Passion, Grace & Fire.

Po několikaletém žánrovém hledačství se v roce 2007 rozhodl vrátit k vlastním kořenům a částečně oživit repertoár a styl Mahavishnu Orchestra prostřednictvím hvězdného jazz fusion kvarteta The 4th Dimension. Po několika obměnách se sestava ustálila na obsazení Étienn M´Bappé (*1964, kamerunský baskytarista usazený v Paříži), Ranjit Barot (*1950, indický hráč na bicí ovládající pěveckou techniku konnakol, tedy něco mezi scatem a beatboxem) a Gary Husband (*1960, McLaughlinův souputník z britského Yorkshiru ovládající rovnocenně klávesy a bicí). Každý z Lauglinových spoluhráčů je empatickým sidemanem a zároveň vynikajícím sólistou s vlastními projekty (kupříkladu Barot je vyhledávaným komponistou filmové hudby, Husband má sólové album Hotwired a kapelu Gary Husband Drive atd.).

Kdo ovšem navzdory příznivým referencím očekával rutinérský výkon kapely rozehrávající se na začátku evropského jarního turné na půli cesty z Mnichova do Krakova (a poté Budapešť, Bukurešť, Innsbruck, Istanbul, London, Berlin …) musel být po pár tónech v pořádném šoku. Publiku se dostalo syrového muzikantského zážitku s výkony na hranicích fyzických možností.  Sedmasedmdesátiletá jazzová ikona řezala do strun ve dvaatřicetinové kadenci jako z kulometu a u toho ještě stíhala povzbuzovat spoluhráče při jejich vlastních sólových vstupech. Moc se nemluvilo (až na úvod, ve kterém McLaughlin slíbil průřez svou vlastní padesátiletou hudební tvorbou a následně uvedl pár skladeb do kontextu, vlastně vůbec) a hrálo se (s přídavkem) víc jak půldruhé hodiny bez pauzy.

Na úvod John Mc Laughlin zvolil  Trilogy, bezmála desetiminutovou hudební plochu z v pořadí třetího, po léta ukrytého alba Mahavishnu Orchestra, které, ač nahráno v roce 1973, vyplavalo z hudebních archivů až v roce 1999 pod názvem The Lost Trident Sessions.  Obsáhlá skladba předurčila atmosféru celého koncertu, v jehož průběhu se sidemani vynořovali k nádherným sólovým výstupům, zatímco frontman ustupoval stranou do stínu. To aby se v pravou chvíli vynořil nejdříve s podporou, potom s bravurním sólem. Od prvních taktů bylo zřejmé, jak na sebe čtveřice na pódiu slyší, jak jeden druhého vnímá a podporuje. Na posluchače se hrnuly perfektně vystavěné kompozice vzápětí vystřídané volným prostorem k improvizaci. Druhou skladbu v pořadí - Gaza City - baladický nápěv ozvláštněný syntezátorovým „kvákadlem“ zkomponoval John McLaughlin jako projev sympatií k městu vystavenému mnohaletému válečnému konfliktu.  Další kompozice Abbaji věnovaná vzpomínce na Alla Rakhu, výjimečného hráče na tabla (nahraná na McLaughlinově sólovém albu Floating Point y roku 2008) vedla melodii ke zpívané mantře Love and Understanding, kterou si za chvíli s muzikanty potichu notoval celý sál.

Výjimečné album Que Alegría nahrané v triu s perkusistou Trilokem Gurtu a basistou Dominiquem Di Piazzou z roku 1992 připomněla následující skladba Hijacked. Šlo o příležitost pro prezentaci neuvěřitelné souhry frontmana s baskytaristou v bleskových ostinátních figurách a kaskádou kytarových licků, které Étienne přebral do baskytarového sóla vystřiženého v tempu a s přehledem, aniž se prsty v hedvábných černých rukavičkách sebeméně unavily.  Došlo také na připomínku spolupráce s Chickem Coreou na albu Five Peace Band (2009) skladbou New Blues, Old Bruise.  Následující poklidně plynoucí nápěv The Creator Has A Master Plan (pro 4th Dimension zpracovaný na albu Invitation & Illumination v roce 2011) opět postupně rozezpíval muzikanty do mantry Happiness for Everyone , aby se pak vrhli do dynamické skladby Call and Answer z alba Now, Here, This (2012).  Tady John McLaughlin nabídl příležitost k sebeprezentaci Garymu Husbandovi, jenž skladbu rozehrává za klávesami kaskádami tónů od pianissima k fortissimu.  Vzápětí se pianista promění ve druhého hráče na bicí, kterého první bubeník zprvu podporuje tleskáním, aby se skladba postupně „zvrhla“ v regulérní bitvu dvou bubeníků. Na závěr se frontman vynořil ze stínu a ukradl sólový vrchol skladby pro svou kytaru.

Živelnost hudebního dialogu vystřídala souhra v Light at the Edge of the World. Šestiminutová kompozice Echoes From Then nabíhala do ostinátních motivků zdvojovaných v kytaře v unisonu s klávesami opřenými o šlapající background bicích a basy. Virtuózní sólo na bicí podepíral Ranjit Barot zpěvem za pomoci indické zpěvní techniky konnakol  mající nejblíže k rytmickému scatu doplňovanému prudkými výdechy. V závěru setu nechal Mc Laughlin zaznít skladbu napsanou pro Milese Davise v roce 1972, kterou nahrál Mahavishnu Orchestra na album Birds of Fire pod názvem Miles Beyond. 

Dlouhotrvající potlesk auditoria a zasloužené standing ovations si kapela s neskrývaně dojatým a nijak viditelně unaveným frotmanem užila s potěšením a posluchače odměnila jedním přídavkem a hlubokou úklonou s indickým pozdravem sepjatých rukou – namaste. Žijící (a hrající) kytarová legenda poskytla Brnu zážitek, na jaký se nezapomíná.

Comments

Reply

No comment added yet..

The Olomouc Baroque Festival has begun. In the local Jesuit Convent the seventh year of the festival opened with the modern premiere of the serenata Il tribunale di Giove by the Austrian composer Karl Ditters von Dittersdorf. The work was first performed at the birthday celebrations for the Prussian King Frederick the Great on 27 January 1775 and after a repeat in Wroclaw in 1777 it fell into oblivion. The Ensemble Damian decided to reverse this unfortunate fate, and led by the ensemble’s artistic director and director Tomáš Hanzlík they attempted to revive the work. Appearing in the solo roles were Leandro Lafont (Fate and Apollo), Kristýna Vylíčilová (the Genius of Europe and Minerva), Lucie Kaňková (Time and Fortune), Monika Jägerová (Jupiter) and Jakub Rousek (Mars). The costumes and backdrops were designed by the director Hanzlík.  more

The Slunce [Sun] Festival in Strážnice will be held for the twentieth time this year. Especially lovers of folk music and classical big beat have  marked the dates of 12th and 13th July in their calendars. We talked to the director of the Slunce Festival Pavel Kopřiva about the history of the festival, its top moments and hardships, as well as what this year's festival season will be like.  more

The end of the first school-holiday week was carried in the spirit of celebrations. The 7th of July in fact falls on the birthday of Alena Veselá, a prominent Brno organist and a professor at the Janáček Academy of Music and Performing Arts (JAMU), who celebrated an impressive age of 96 years on that day. The concert, organised particularly for this jubilee, was also the final event of the 39th Brno Organ Festival and as a celebration of the birthday of its founder (and now patron of the whole show), it already has a strong position in the festival programme.  more

We live in a free democratic society, in which the role of the state is to create the environment and conditions for the development of creativity and creative potential, being aware that today's living art creates cultural heritage for the future.  more

Last weekend, the 74th Strážnice International Folklore Festival 2019 as well as the 37th Strážnice Children's Folklore Festival were held in the South Moravian Mecca of folklore. The biggest folklore festival in the Czech Republic enjoys great interest and it wasn't  any different this year either, despite tropical temperatures, with tens of thousands of people coming back to Strážnice again.  more

On the 100th anniversary of the birth of poet Jiří Orten, the company ProArt prepared a multi-genre project called Ohnice – Where the Wind Is Dancing in the former Brno penitentiary on Cejl Street. The poetic production with verses of the young poet, which reflected his hard and short life, was premiered on 25 June.  more

The twenty-fourth season  of the Concentus Moraviae international music festival came to an end after almost a month of rich musical experiences. Musical works, thematically labelled as the Concert of Nations, guided the festival visitors around thirteen picturesque Moravian towns and gave them a taste of key musical works of (not only) European nations. All this was moreover served in the interpretation of more than twenty world-famous ensembles. With the conscious transnational, cross-border concept overreaching the Czech border, the festival organizers chose the Golden Hall of the renowned Musikverein Concert House as a suitable venue for the closing evening. The extraordinary finals of the 24th season opened thus a series of Concerts of Czech-Austrian Partnership and at the same time announced  the celebration of the festival's quarter of a century to be celebrated next year. In accordance with this symbolic overture of the concert, the main star of the festival was the patron of the festival and famous singer Magdalena Kožená, accompanied by the no less famous Collegium 1704 orchestra led by Václav Luks.  more

One of the biggest promises of the 24th Concentus Moraviae international festival was yesterday’s concert of the legendary Borodin Quartet, whose unique sound is the result not only of hard work but also collaboration with the composer Dmitri Shostakovich. This personal and interpretive trail still influences the group and is passed on to each new member. The programme took place in the library of the castle in Náměšť nad Oslavou , where in the 18th and 19th centuries it was the residence music-loving Haugwitz family. The music of Sergei Prokofiev, Joseph Haydn and Dmitri Shostakovich could be heard by the audience in a venue that was more than merely dignified.  more

In the summer months Špilberk Castle’s courtyard often resounds to the sound of music. Until September it is possible to combine a tour of the castle with a cultural experience. The organizers have tried to prepare a programme across genres that has something for everyone. Yesterday it was the turn of folk music. Despite the adverse weather the stage was dominated by the Military Art Ensemble Ondráš.  more

The last premiere of the Brno opera season for the first time ever and rather unusually combined two works. The Janáček Theatre presented the surrealist opera Three Fragments of Juliette by Bohuslav Martinů along with the small opera work The Human Voice by Francis Poulenc. The composed evening, with direction and stage design by David Radok, brought together two almost absurd worlds. And this connection was indeed remarkable dramaturgically, visually but also interpretatively.  more

The Polish ensemble Szymanowski Quartet at the Concentus Moraviae Festival presented works by their compatriots Karol Szymanowski, Stanisław Moniuszko and Gražyna Bacewicz in the Church of Sts. Peter and Paul in Řeznovice yesterday. The concert was part of worldwide celebrations of the two-hundredth anniversary of birth of Stanisław Moniuszko, which is considered by many to be the founder of Polish national music. The evening was held under the auspices of the Ambassador of the Republic of Poland to the Czech Republic, HE Barbara Ćwioro.  more

Visitors to concerts meet quite often with quartet compositions written by masters of European music. Haydn's string quartets are perennial stars in the repertoire of a number of ensembles and attention is also paid to works of contemporary European composers. Only exceptionally, however, can listeners take a peek into the musical cuisine of Asian or South American nations. Cuarteto Q-Arte decided to fill this blank space and dedicated itself to the works of Latin American authors. The programme, which they presented yesterday at the chateau in Slavkov u Brna (Austerlitz), consisted of works by Silvestre Revueltas, Alberto  Ginastera and Astor Piazzolla. All these three composers combine elements of domestic culture with European training and influences or impulses of different genres.  more

Why be one of the many average bands when we can be a unique band? The ten-year history of the Brno group Kupodivu could be squeezed into this motto. In 2009, saxophonist Jaroslav Pilný and keyboard player Petr Šašinka first talked about forming a band. In 2019, the band Kupodivu [Surprisingly Enough] is releasing its first full-length album. Exactly in the middle of this ten-year period, in 2014, an important change took place when the original folk band was transformed into an interesting shape with keyboards, saxophone and bass, but without a guitar. The line-up, which resembles rather jazz bands in recent years, has scored at a lot of folk festivals in recent years. Kupodivu won the Porta award for authors, the Rada Notování [Council of Notation] award, won the Moravský vrabec [Moravian Sparrow], and won second place at the Mohelnický dostavník [Mohelnice  Stagecoach]. At all these venues they performed music that rather than campfires fits into city clubs, and by far not only folk ones. The album Živočišné pudy [Animal Instincts] summarizes the band's work so far in a dignified way, underlined by the quality sound from the Zlín Studio V.  more

The Jerusalem Quartet is one of the world's leading quartet performers for many years and is currently one of the most cited chamber music ensembles. At the Concentus Moraviae festival, violinists Alexander Pavlovsky, Sergei Bresler, violist Ori Kam and cellist Kyril Zlotnikov performed in the Great Chateau of Mikulov Castle with a programme stretching in time from Joseph Haydn up to Béla Bartók. The concert was held under the auspices of the Israeli Ambassador to the Czech Republic, HE Daniel Meron.  more

Man does not live by classical music alone, as the Epoque Quartet, consisting of violinists David Pokorný, Vladimír Klánský, violist Vladimír Kroupa and cellist Vít Petrášek has been convincing us for twenty years already. For their Saturday concert, staged as part of the Concentus Moraviae festival, which took place in the foyer of the Pasáž theatre in Třebíč, the musicians also invited bass clarinettist Petr Valášek, pianist Karel Košárek and percussionist Oleg Sokolov. The programme of the evening consisted entirely of works by contemporary authors flirting in their compositions not only with musical minimalism, but also with jazz and other popular genres.  more

Editorial

Znojmo Music Festival enters its 15th season this year. The programme includes concerts, opera performances, gastronomy and a programme for children. The opening concert, performed by the patron of the festival Pavel Šporcl and the PKF - Prague Philharmonia under the baton of Derek Gleeson, is dedicated to the reminder of the fall of the Iron Curtain. The culmination of the festival is the premiere of the scenic oratorio Saul by G. F. Handel. The title roles will be performed by Andreas Scholl and Adam Plachetka. The show will be directed by Tomáš Pilař.  more

The 165th anniversary of the birth of Leoš Janáček falls on today, Wednesday 3 July 2019. Janáček is one of our opera composers most frequently played abroad. TIC Brno dedicated a tram to him for his birthday this year, with the main characters from his operas graphically rendered by Brno artist Vendulka Chalánková. Janáček also has his own website, an educational trail, a memorial and an opera festival.  more

The Multi-genre festival Vaňkovka Fest this year offers concerts, an open-air cinema and stand-up performances. The month-long festival at the Galerie Vaňkovka in Brno will play host to Aneta Langerová, Dan Bárta, Lukáš Pavlásek, Ben Cristovao, Michal Pavlíček & Trio and many more.  more

The autumn program of the Fléda music club in Brno contains big names of the music world. The August visit of Jon Hopkins', who will appear at the Brno Marathon of Music festival is already at its imaginary beginning. The autumn season officially opens with a September dance party featuring GusGus from Iceland. This will be followed by concerts of Hooverphonic with a new singer, Jan Blomqvist & Band with their complete Disconnected project or the Berlin legend DJ Hell with his Zukunftmusic composition. Rockers De Staat will bring their novelty titled The Bubble Gum, Movits! their most hip-hop record so far – the double album V, Kadebostany in turn will bring their album Monumental. Last but not least, Vitalic with Rebeka Warrior will also be featured presenting their KCompromat project.  more

The album collects folklore tunes and songs from the Moravian meadows. After several years of work on the Anthology of Moravian Folk Music, the Indies Scope label decided to continue with a new series of folklore recordings called Malovaná truhla  [Painted Chest]. One of them is the album Kosecké písně [Mowers' Songs]. The album features Kubíci dulcimer music band from Horňácko, Women's Choir of Hrubá Vrbka, Chotár male choir from Horňácko and others.  more

This festival will enliven the streets in the centre of Brno throughout the summer. The programme promises a total of 53 events such as concerts, workshops, theatre performances, dance rooms or sporting events.  more

Traditionally, the beginning of the summer holidays is accompanied by the festival Boskovice – for the Jewish Quarter. This year's 27th edition will be launched by the Les Bubbey Mayse quartet from France, inspired by Klezmer and traditional Yiddish songs. The musical program also features concerts of bands such as Neurobeat, Khoiba, Kittchen & Aid Kid with Tomáš Neuwerth or Panenské plameny.  more

The upcoming production of Kde tančí vítr  [Where the Wind Is Dancing] is based on Orten's collection Ohnice. The author of the project is the Brno choreographer and director Martin Dvořák. The central character of a poet will be performed by young actor Daniel Krejčík.  more

Brno Philharmonic announces a selection procedure for the position of advance sales administrator. Starting from 1 August 2019.  more

The Kamenka Open multi-genre festival will revive the meadow in the Kamenná kolonie neighbourhood in Brno for the tenth time already. This year's guests include Funky Pappa, Jamiroquai Tribute Band and Pleasure Portable. Theatres will be represented by the Hysterie Theatre, Koráb Theatre or the Bez Pravidel Theatre.    more