John McLaughlin v Brně: Legenda překračující vlastní stín

16 April 2019, 16:00
John McLaughlin v Brně: Legenda překračující vlastní stín

Letošní ročník festivalu Jazzfest Brno nabízí nepřeberné množství rozmanitých crossoverů , žánrových směsic a fúzí. V duchu tohoto stylového spektra v rekonstruovaném (akusticky významně vylepšeném) sále Janáčkova divadla nabídl svůj vyhlášený osobitý nadžánrový sound klasik jazz fusion a britský kytarista John McLaughlin se svou formací The 4th Dimension. V Brně se představil vůbec poprvé.

Čeští jazzoví fandové však už měli příležitost potkat tuto výjimečnou čtyřčlennou sestavu v poslední dekádě hned dvakrát na koncertech v Praze. Do Brna předcházela skvělá pověst vynikajících a na sebe vzájemně vyladěných hráčů. Ve zcela vyprodaném hledišti brněnské opery se potkávali aktivní muzikanti, hudební publicisté a hlavně „mclaughlinovci“ různého věku, natěšení na svůj idol a nadšeně obléhající stánek se suvenýry a hudebními nosiči. K dostání byla nejen trička a plakáty, ale především alba, oba nedávné „živáky“ Live at Ronnie Scott´s a Live in San Francisco i ceněné studiové album Black Light.

John McLauglin stojí na pódiu už šest desetiletí; z toho padesát let se pohybuje v absolutní hudební špičce hned několika žánrů. Díky své stále živé skladatelské invenci patří k nejvlivnějším muzikantům na světě. Pokud jde o různé podoby jazzu, od svého sólového debutu Extrapolation v roce 1969 si prošel post-bopem, jazzrockem, bluesovými vlivy, inspirací indickou hudbou, flamenkem i módní psychedelií, jazzovou klasikou i jazz fusion. Je stejně virtuózním hráčem na akustickou i elektrickou kytaru, jeho rychlá pravá ruka je pověstná. Pokud jde o významné mezníky dějin jazzu, byl u všeho podstatného: brzy poté, co se usadil v USA, se potkal s Jimi Hendrixem, nakrátko zakotvil u hráče na bicí Tonyho Williamse v kapele Lifetime, kde ho do svého proslulého Quintetu objevil Miles Davis. S Davisem nahrál dvě klíčová alba jazzové historie: In a Silent Way a Bitches Brew. Sám Davis ho podnítil ke zformování vlastní kapely.

A tak v 70. letech vznikl Mahavishnu Orchestra, snad nejinvenčnější jazzrocková formace všech dob. Temperamentní elektrický jazzrock říznutý indickými harmoniemi ovlivnil řadu následovníků, alba Birds of Fire a Inner Mounting Flame i se zpožděním vydané Lost Trident Sessions patří do zlatého fondu jazzové hudby.  Mahavishnu Orchestra prošel několika reinkarnacemi, než McLaughlin na čas odložil elektrickou kytaru a pod vlivem své milované indické hudby založil spolu s indickými spoluhráči kapelu Shakti, jejímž prostřednictvím uvedl do jazzové hudby indické rágy, indickou kytaru veenu a konnakol a indický způsob scatovaného rytmického zpěvu, který diváci v Brně slyšeli v podání bubeníka Ranjita Barota. Na přelomu 70. a 80. let se spojil s dalšími dvěma kytarovými virtuózy  Paco de Lucíou  a Larry Coryellem do The Guitar Tria. Když Coryella zakrátko vystřídal  Al di Meola, vzniklo koncertní turné a skvělá (opět přelomová) nahrávka Friday Night in San Francisco. Úspěch slavila i starší deska Passion, Grace & Fire.

Po několikaletém žánrovém hledačství se v roce 2007 rozhodl vrátit k vlastním kořenům a částečně oživit repertoár a styl Mahavishnu Orchestra prostřednictvím hvězdného jazz fusion kvarteta The 4th Dimension. Po několika obměnách se sestava ustálila na obsazení Étienn M´Bappé (*1964, kamerunský baskytarista usazený v Paříži), Ranjit Barot (*1950, indický hráč na bicí ovládající pěveckou techniku konnakol, tedy něco mezi scatem a beatboxem) a Gary Husband (*1960, McLaughlinův souputník z britského Yorkshiru ovládající rovnocenně klávesy a bicí). Každý z Lauglinových spoluhráčů je empatickým sidemanem a zároveň vynikajícím sólistou s vlastními projekty (kupříkladu Barot je vyhledávaným komponistou filmové hudby, Husband má sólové album Hotwired a kapelu Gary Husband Drive atd.).

Kdo ovšem navzdory příznivým referencím očekával rutinérský výkon kapely rozehrávající se na začátku evropského jarního turné na půli cesty z Mnichova do Krakova (a poté Budapešť, Bukurešť, Innsbruck, Istanbul, London, Berlin …) musel být po pár tónech v pořádném šoku. Publiku se dostalo syrového muzikantského zážitku s výkony na hranicích fyzických možností.  Sedmasedmdesátiletá jazzová ikona řezala do strun ve dvaatřicetinové kadenci jako z kulometu a u toho ještě stíhala povzbuzovat spoluhráče při jejich vlastních sólových vstupech. Moc se nemluvilo (až na úvod, ve kterém McLaughlin slíbil průřez svou vlastní padesátiletou hudební tvorbou a následně uvedl pár skladeb do kontextu, vlastně vůbec) a hrálo se (s přídavkem) víc jak půldruhé hodiny bez pauzy.

Na úvod John Mc Laughlin zvolil  Trilogy, bezmála desetiminutovou hudební plochu z v pořadí třetího, po léta ukrytého alba Mahavishnu Orchestra, které, ač nahráno v roce 1973, vyplavalo z hudebních archivů až v roce 1999 pod názvem The Lost Trident Sessions.  Obsáhlá skladba předurčila atmosféru celého koncertu, v jehož průběhu se sidemani vynořovali k nádherným sólovým výstupům, zatímco frontman ustupoval stranou do stínu. To aby se v pravou chvíli vynořil nejdříve s podporou, potom s bravurním sólem. Od prvních taktů bylo zřejmé, jak na sebe čtveřice na pódiu slyší, jak jeden druhého vnímá a podporuje. Na posluchače se hrnuly perfektně vystavěné kompozice vzápětí vystřídané volným prostorem k improvizaci. Druhou skladbu v pořadí - Gaza City - baladický nápěv ozvláštněný syntezátorovým „kvákadlem“ zkomponoval John McLaughlin jako projev sympatií k městu vystavenému mnohaletému válečnému konfliktu.  Další kompozice Abbaji věnovaná vzpomínce na Alla Rakhu, výjimečného hráče na tabla (nahraná na McLaughlinově sólovém albu Floating Point y roku 2008) vedla melodii ke zpívané mantře Love and Understanding, kterou si za chvíli s muzikanty potichu notoval celý sál.

Výjimečné album Que Alegría nahrané v triu s perkusistou Trilokem Gurtu a basistou Dominiquem Di Piazzou z roku 1992 připomněla následující skladba Hijacked. Šlo o příležitost pro prezentaci neuvěřitelné souhry frontmana s baskytaristou v bleskových ostinátních figurách a kaskádou kytarových licků, které Étienne přebral do baskytarového sóla vystřiženého v tempu a s přehledem, aniž se prsty v hedvábných černých rukavičkách sebeméně unavily.  Došlo také na připomínku spolupráce s Chickem Coreou na albu Five Peace Band (2009) skladbou New Blues, Old Bruise.  Následující poklidně plynoucí nápěv The Creator Has A Master Plan (pro 4th Dimension zpracovaný na albu Invitation & Illumination v roce 2011) opět postupně rozezpíval muzikanty do mantry Happiness for Everyone , aby se pak vrhli do dynamické skladby Call and Answer z alba Now, Here, This (2012).  Tady John McLaughlin nabídl příležitost k sebeprezentaci Garymu Husbandovi, jenž skladbu rozehrává za klávesami kaskádami tónů od pianissima k fortissimu.  Vzápětí se pianista promění ve druhého hráče na bicí, kterého první bubeník zprvu podporuje tleskáním, aby se skladba postupně „zvrhla“ v regulérní bitvu dvou bubeníků. Na závěr se frontman vynořil ze stínu a ukradl sólový vrchol skladby pro svou kytaru.

Živelnost hudebního dialogu vystřídala souhra v Light at the Edge of the World. Šestiminutová kompozice Echoes From Then nabíhala do ostinátních motivků zdvojovaných v kytaře v unisonu s klávesami opřenými o šlapající background bicích a basy. Virtuózní sólo na bicí podepíral Ranjit Barot zpěvem za pomoci indické zpěvní techniky konnakol  mající nejblíže k rytmickému scatu doplňovanému prudkými výdechy. V závěru setu nechal Mc Laughlin zaznít skladbu napsanou pro Milese Davise v roce 1972, kterou nahrál Mahavishnu Orchestra na album Birds of Fire pod názvem Miles Beyond. 

Dlouhotrvající potlesk auditoria a zasloužené standing ovations si kapela s neskrývaně dojatým a nijak viditelně unaveným frotmanem užila s potěšením a posluchače odměnila jedním přídavkem a hlubokou úklonou s indickým pozdravem sepjatých rukou – namaste. Žijící (a hrající) kytarová legenda poskytla Brnu zážitek, na jaký se nezapomíná.

Comments

Reply

No comment added yet..

In the premises of the neo-Gothic Czech Brethren Evangelical Church of J. A. Comenius, on the fifth evening of the Moravian Autumn festival, a performance of sacred music for choir and organ took place. In addition to the choir of the same name, Martinů Voices was also dominated by the organist Linda Sítková and a four-member ensemble of French horns. All this under the direction of choirmaster Lukáš Vasilek.  more

The third event of this year's Moravian Autumn festival was transferred to a theatre stage. The event was made happen by Terén, which is a platform acting as a third stage of the Centre of Experimental Theatre, right after the Goose on a String and HaDivadlo theatres. And it was on this particular stage of the Goose on a String where the world premiere of a stage production of Oedipus by André Gide took place yesterday. Composer Bohuslav Martinů stands behind its equally important incidental music.  more

The jubilee 50th Moravian Autumn music festival started yesterday at Bobycentrum in Brno with a concert performance of the minimalist opera Einstein on the Beach by composer Philip Glass and director Robert Wilson. The concert version was created by collaboration of visual artist Germaine Kruip, Suzanne Vega and Ictus Ensemble and Collegium Vocale Gent. Although only the music remained from the previously stage show, the length of the concert itself was comparable with the opera work. Hence, the evening lasted almost four hours.  more

Doctor Fligg talked to us about one of the most talented composers and musicians of the first half of the twentieth century – Gideon Klein. He is at the same time one of the organizers of the project Gido‘s coming home, which commemorates a flat one hundred years from the composer’s birth.  more

The National Theatre Brno started its new season yesterday by staging The Tales of Hoffmann, an opéra fantastique by French composer Jacques Offenbach with French libretto written by poet Jules Barbier. Directing was undertaken by the recognized artistic tandem SKUTR, consisting of Martin Kukučka and Lukáš Trpišovský. The title role was presented by Luciano Mastro, his faithful companion Nicklausse (and also the figure of the Muse at the end of the show) was performed by Markéta Cukrová. The roles of Hoffmann's sweethearts Olympia, Antonia, Giulietta and Stella have were performed by Martina Masaryková, Pavla Vykopalová, Daniela Straková-Šedrlová and Andrea Široká. The character of Hoffmann's eternal rival (Lindorf/Coppélius/Miracle/ Dappertutto) was interpreted by Ondrej Mráz. The orchestra was led by Ondrej Olos, the choir by Klára Složilová Roztočilová.  more

The Brno Philharmonic launched its 64th season yesterday, which is also the second season of its current Chief Conductor and Artistic Director Dennis Russell Davies. Beside him, the leading Russian pianist Elisabeth Leonskaja also stood on the stage of the Brno Stadium. Brahms' Symphony No. 1 in C minor, Bartók's Piano Concerto No. 3 in E major and the Czech premiere of the composition DA.MA.SHI.E by the Japanese composer Joe Hisaishi's, connected with animated films of director Hayao Miyazaki, were chosen for the ceremonial start.  more

The fourteenth season of the Subscription Concert Cycle was launched yesterday evening by the Czech Philharmonic Choir of Brno with captivating music. A jubilant, almost festive programme was played in the Besední dům, following a performance at the St. Wenceslas Music Festival in Ostrava the previous evening. However, there were faithful and long-time spectators in Brno without whom the entire cycle would lose its meaning.  more

Yesterday evening at the piazzetta of the Janáček Theatre was marked by a concert to commence the 2019/2020 season of the National Theatre Brno (NdB). Promotion of the event ensured the most important thing for this music evening – hundreds of spectators who filled up the whole place. We should not forget the really wide age range, which is so much needed for future culture, especially at its lower limit (still in strollers).     more

Only rarely one single song is the main topic for an interview. In the case of the cellist Josef Klíč, the concert master of the National Theatre in Brno, this was offered. It does not happen every day that a  Czech composer and his song reach the finals of a worldwide competition. However, there were more reasons for our talk – memories of the late Jaroslav Erik Frič, Josef's contract at the Janáček Theatre and the upcoming new album.  more

For the opening concert of the 20th anniversary season of the Špilberk Festival yesterday, the Brno Philharmonic chose a dramaturgy consisting of proven as well as lesser-known pieces. The subtitle Romantic Carnival immersed all evening in the carnival spirit associated with celebrations before the carnival opening. The aim of the programme was to characterize the period of merriment, celebrations and masks by compositions that tell with their mood about this period of the year. The almost full-up castle courtyard had the opportunity to enjoy an unpretentious and appealing programme, which also with its lower temperature more easily approached that cold carnival period.       more

As a UNESCO-listed city of music, Brno has had four festival days full of music and dance. Tens of concerts and performances with hundreds of performers took place at twenty-two music venues. Music in the streets sounded on every corner, but most attention this year was attracted by four rooms by the artist Kateřina Šedá, in which artists of different genres and nationalities took turns. Another attraction was the performances of the British Motionhouse and No Fit State Circus, who repeatedly enchanted the Náměstí Svobody Square with their acrobatic pieces and breathtaking performances. Two large stages were also set up – Dominik Stage on Dominikánské Square and Django Stage on Malinovského Square, on which appeared artists such as Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minutes or Jan P. Muchow & The Antagonists. Traditionally, the festival was accompanied by the sound of barrel organs whose players met in Brno as part of their 10th international meeting. This year, singer and multi-instrumentalist Tinatin Tsereteli (Hannover) and violinist Nicola Manzan (Bologna) as artists from UNESCO partner cities of music also premiered at the Brno Music Marathon. The atmosphere of the festival is captured in the video below.  more

Folkové prázdniny [Folk Holidays] in Náměšť nad Oslavou is a festival standing out with its dramaturgy, structure and atmosphere. Every season has its own theme, every evening has its own theme, and even some individual performances have their own themes. The long-time programme director Michal Schmidt managed this year to excellently balance Czech premiéres and truly extraordinary projects with reappearances and sure bets. This year's theme of Folkové prázdniny was About the Soul; however, this week-long event has its soul every year.  more

The group Nebeztebe (a pun containing both "Not without You" and "Heaven from You) literally shone in the Brno scene a few years ago. The five-member line-up, with its marked rhythms, seemingly above styles, celebrated victory at Porta and headed for the giant multi-genre festivals. Under bandleader Štěpán Hulc seemingly the band went to sleep and only returned this year with a brand new, three-member line-up. The new Nebeztebe is made up of guitar, violin and mandolin and has not given up on taking a multi-genre approach. Once more they are giving concerts and are coming out with the concept album Zásobování duše (which might be translated as Supplying the Soul).  more

One of the musicians who will appear at Folkové prázdniny [Folk Holidays] in Náměšť nad Oslavou as part of a special programme called Harfy nad Oslavou [Harps upon Oslava], is the Colombian harpist Edmar Castañeda. In Náměšť, he will also give a solo recital as part of an evening called O duši s lehkostí i naléhavostí [About Soul with Lightness and Urgency]. In our telephone conversation – we called him to New York where he lives – we talked to Edmar Castañeda, for example, about a harp specially constructed according to his requirements, or about his cooperation with the Czech singer Marta Töpferová.  more

The Olomouc Baroque Festival has begun. In the local Jesuit Convent the seventh year of the festival opened with the modern premiere of the serenata Il tribunale di Giove by the Austrian composer Karl Ditters von Dittersdorf. The work was first performed at the birthday celebrations for the Prussian King Frederick the Great on 27 January 1775 and after a repeat in Wroclaw in 1777 it fell into oblivion. The Ensemble Damian decided to reverse this unfortunate fate, and led by the ensemble’s artistic director and director Tomáš Hanzlík they attempted to revive the work. Appearing in the solo roles were Leandro Lafont (Fate and Apollo), Kristýna Vylíčilová (the Genius of Europe and Minerva), Lucie Kaňková (Time and Fortune), Monika Jägerová (Jupiter) and Jakub Rousek (Mars). The costumes and backdrops were designed by the director Hanzlík.  more

Editorial

The mystical cantata Musikalische Exequien by Heinrich Schütz, the greatest composer of the era before Bach, will be performed by the Czech Ensemble Baroque. This work will be confronted with another two-chorus motet at the concert, but this time written by an almost unknown author, Johannes Schimrack (or Ján Šimrák in Slovak). The concert will take place in the Church of St. Michael.  more

Tomorrow, another season of broadcasts from the Metropolitan Opera begins at the Scala University Cinema. The Metropolitan Opera in New York is launching a programme of live broadcasting into cinemas for the 2019/20 season. Ten productions are directed to Czech cinemas, five of which are new. Opera productions such as Tosca, Turandot or Madama Butterfly will be available for viewing.  New pieces include Porgy and Bess by George Gershwin and Akhnaten by Philip Glass. The broadcast season will begin with Puccini's Turandot featuring soprano Christine Goerke and conducted by  Yannick Nézet-Séguin,  music director of the Met.  more

The musical Mamma Mia!, which has achieved great success on world stages including Broadway, is heading to Brno. MdB will introduce it under the direction of Petr Gazdík. Donna will be performed by Alena Antalová, Markéta Sedláčková or Ivana Vaňková. Furthermore, Dagmar Křížová, Barbora Remišová or Petra Šimberová. Men's roles will be represented by Martin Havelka, Igor Ondříček or Viktor Skála and many others.  more

The 23rd Plus 2019 New Music Meeting international music festival is dedicated to contemporary acoustic and electronic music and multimedia projects. This season will be opened by an expert in the interpretation of contemporary music – the  Belgian pianist Daan Vandewalle. The festival programme also features a gala concert to mark the 100th anniversary of the birth of Gideon Klein or the Czech premiere of the Force Field  multimedia project. The festival is organized by the Music Faculty of JAMU.      more

In response to the passing of Georgian composer Giya Kancheli, the Moravian Autumn festival included an extraordinary concert in his honour into its programme. The concert, led by Jan Ocetek, will take place in the Church of Jan Amos Comenius (The Red Church).  more

Ensemble Opera Diversa is preparing a joint concert with flute player Michaela Koudelková. Works by the authors of the 20th century will be played and the premiere will take place of the composition Quasi lontano, which the ensemble commissioned from Petra Čtveráčková. The concert will take place at the Convent of Merciful Brothers in Brno under the baton of Gabriela Tardonová.    more

Kociánka Centre celebrates its 100th anniversary this year. One of the festive events is a concert in the Cathedral of Sts. Peter and Paul, which will feature  the Magnificat choir and tenor Tomáš Jeřábek. The concert is conducted by Petr Kolař.  more

Concerts in the new season 2019/2020 are promising a varied range of genres. For example, Vlasta Redl, who will start the season, will perform as part of the musical evenings at the Brno National Theater. He will be followed by Vladimír Mišík & ETC, Věra Martinová, Anna K., Petr Bende, Bára Zmeková and many others.  more

VUS Ondráš Military Artistic Ensemble announces a selection procedure for the position of Coordination, Project and Programme Worker. The deadline for applications is 15 October 2019.  more

Concert on the 30th anniversary of Jan Skácel's passing away bears the title (D)Obrovský Skácel. Performers include Valerie Zawadská, Lucie Hilscherová, Zdeněk Klauda, Roman Hoza, the Czech Ensemble Baroque Choir and Slavonic Chamber Ensemble. The host of the evening will be Jan Hanák.  more