John McLaughlin v Brně: Legenda překračující vlastní stín

16 April 2019, 16:00
John McLaughlin v Brně: Legenda překračující vlastní stín

Letošní ročník festivalu Jazzfest Brno nabízí nepřeberné množství rozmanitých crossoverů , žánrových směsic a fúzí. V duchu tohoto stylového spektra v rekonstruovaném (akusticky významně vylepšeném) sále Janáčkova divadla nabídl svůj vyhlášený osobitý nadžánrový sound klasik jazz fusion a britský kytarista John McLaughlin se svou formací The 4th Dimension. V Brně se představil vůbec poprvé.

Čeští jazzoví fandové však už měli příležitost potkat tuto výjimečnou čtyřčlennou sestavu v poslední dekádě hned dvakrát na koncertech v Praze. Do Brna předcházela skvělá pověst vynikajících a na sebe vzájemně vyladěných hráčů. Ve zcela vyprodaném hledišti brněnské opery se potkávali aktivní muzikanti, hudební publicisté a hlavně „mclaughlinovci“ různého věku, natěšení na svůj idol a nadšeně obléhající stánek se suvenýry a hudebními nosiči. K dostání byla nejen trička a plakáty, ale především alba, oba nedávné „živáky“ Live at Ronnie Scott´s a Live in San Francisco i ceněné studiové album Black Light.

John McLauglin stojí na pódiu už šest desetiletí; z toho padesát let se pohybuje v absolutní hudební špičce hned několika žánrů. Díky své stále živé skladatelské invenci patří k nejvlivnějším muzikantům na světě. Pokud jde o různé podoby jazzu, od svého sólového debutu Extrapolation v roce 1969 si prošel post-bopem, jazzrockem, bluesovými vlivy, inspirací indickou hudbou, flamenkem i módní psychedelií, jazzovou klasikou i jazz fusion. Je stejně virtuózním hráčem na akustickou i elektrickou kytaru, jeho rychlá pravá ruka je pověstná. Pokud jde o významné mezníky dějin jazzu, byl u všeho podstatného: brzy poté, co se usadil v USA, se potkal s Jimi Hendrixem, nakrátko zakotvil u hráče na bicí Tonyho Williamse v kapele Lifetime, kde ho do svého proslulého Quintetu objevil Miles Davis. S Davisem nahrál dvě klíčová alba jazzové historie: In a Silent Way a Bitches Brew. Sám Davis ho podnítil ke zformování vlastní kapely.

A tak v 70. letech vznikl Mahavishnu Orchestra, snad nejinvenčnější jazzrocková formace všech dob. Temperamentní elektrický jazzrock říznutý indickými harmoniemi ovlivnil řadu následovníků, alba Birds of Fire a Inner Mounting Flame i se zpožděním vydané Lost Trident Sessions patří do zlatého fondu jazzové hudby.  Mahavishnu Orchestra prošel několika reinkarnacemi, než McLaughlin na čas odložil elektrickou kytaru a pod vlivem své milované indické hudby založil spolu s indickými spoluhráči kapelu Shakti, jejímž prostřednictvím uvedl do jazzové hudby indické rágy, indickou kytaru veenu a konnakol a indický způsob scatovaného rytmického zpěvu, který diváci v Brně slyšeli v podání bubeníka Ranjita Barota. Na přelomu 70. a 80. let se spojil s dalšími dvěma kytarovými virtuózy  Paco de Lucíou  a Larry Coryellem do The Guitar Tria. Když Coryella zakrátko vystřídal  Al di Meola, vzniklo koncertní turné a skvělá (opět přelomová) nahrávka Friday Night in San Francisco. Úspěch slavila i starší deska Passion, Grace & Fire.

Po několikaletém žánrovém hledačství se v roce 2007 rozhodl vrátit k vlastním kořenům a částečně oživit repertoár a styl Mahavishnu Orchestra prostřednictvím hvězdného jazz fusion kvarteta The 4th Dimension. Po několika obměnách se sestava ustálila na obsazení Étienn M´Bappé (*1964, kamerunský baskytarista usazený v Paříži), Ranjit Barot (*1950, indický hráč na bicí ovládající pěveckou techniku konnakol, tedy něco mezi scatem a beatboxem) a Gary Husband (*1960, McLaughlinův souputník z britského Yorkshiru ovládající rovnocenně klávesy a bicí). Každý z Lauglinových spoluhráčů je empatickým sidemanem a zároveň vynikajícím sólistou s vlastními projekty (kupříkladu Barot je vyhledávaným komponistou filmové hudby, Husband má sólové album Hotwired a kapelu Gary Husband Drive atd.).

Kdo ovšem navzdory příznivým referencím očekával rutinérský výkon kapely rozehrávající se na začátku evropského jarního turné na půli cesty z Mnichova do Krakova (a poté Budapešť, Bukurešť, Innsbruck, Istanbul, London, Berlin …) musel být po pár tónech v pořádném šoku. Publiku se dostalo syrového muzikantského zážitku s výkony na hranicích fyzických možností.  Sedmasedmdesátiletá jazzová ikona řezala do strun ve dvaatřicetinové kadenci jako z kulometu a u toho ještě stíhala povzbuzovat spoluhráče při jejich vlastních sólových vstupech. Moc se nemluvilo (až na úvod, ve kterém McLaughlin slíbil průřez svou vlastní padesátiletou hudební tvorbou a následně uvedl pár skladeb do kontextu, vlastně vůbec) a hrálo se (s přídavkem) víc jak půldruhé hodiny bez pauzy.

Na úvod John Mc Laughlin zvolil  Trilogy, bezmála desetiminutovou hudební plochu z v pořadí třetího, po léta ukrytého alba Mahavishnu Orchestra, které, ač nahráno v roce 1973, vyplavalo z hudebních archivů až v roce 1999 pod názvem The Lost Trident Sessions.  Obsáhlá skladba předurčila atmosféru celého koncertu, v jehož průběhu se sidemani vynořovali k nádherným sólovým výstupům, zatímco frontman ustupoval stranou do stínu. To aby se v pravou chvíli vynořil nejdříve s podporou, potom s bravurním sólem. Od prvních taktů bylo zřejmé, jak na sebe čtveřice na pódiu slyší, jak jeden druhého vnímá a podporuje. Na posluchače se hrnuly perfektně vystavěné kompozice vzápětí vystřídané volným prostorem k improvizaci. Druhou skladbu v pořadí - Gaza City - baladický nápěv ozvláštněný syntezátorovým „kvákadlem“ zkomponoval John McLaughlin jako projev sympatií k městu vystavenému mnohaletému válečnému konfliktu.  Další kompozice Abbaji věnovaná vzpomínce na Alla Rakhu, výjimečného hráče na tabla (nahraná na McLaughlinově sólovém albu Floating Point y roku 2008) vedla melodii ke zpívané mantře Love and Understanding, kterou si za chvíli s muzikanty potichu notoval celý sál.

Výjimečné album Que Alegría nahrané v triu s perkusistou Trilokem Gurtu a basistou Dominiquem Di Piazzou z roku 1992 připomněla následující skladba Hijacked. Šlo o příležitost pro prezentaci neuvěřitelné souhry frontmana s baskytaristou v bleskových ostinátních figurách a kaskádou kytarových licků, které Étienne přebral do baskytarového sóla vystřiženého v tempu a s přehledem, aniž se prsty v hedvábných černých rukavičkách sebeméně unavily.  Došlo také na připomínku spolupráce s Chickem Coreou na albu Five Peace Band (2009) skladbou New Blues, Old Bruise.  Následující poklidně plynoucí nápěv The Creator Has A Master Plan (pro 4th Dimension zpracovaný na albu Invitation & Illumination v roce 2011) opět postupně rozezpíval muzikanty do mantry Happiness for Everyone , aby se pak vrhli do dynamické skladby Call and Answer z alba Now, Here, This (2012).  Tady John McLaughlin nabídl příležitost k sebeprezentaci Garymu Husbandovi, jenž skladbu rozehrává za klávesami kaskádami tónů od pianissima k fortissimu.  Vzápětí se pianista promění ve druhého hráče na bicí, kterého první bubeník zprvu podporuje tleskáním, aby se skladba postupně „zvrhla“ v regulérní bitvu dvou bubeníků. Na závěr se frontman vynořil ze stínu a ukradl sólový vrchol skladby pro svou kytaru.

Živelnost hudebního dialogu vystřídala souhra v Light at the Edge of the World. Šestiminutová kompozice Echoes From Then nabíhala do ostinátních motivků zdvojovaných v kytaře v unisonu s klávesami opřenými o šlapající background bicích a basy. Virtuózní sólo na bicí podepíral Ranjit Barot zpěvem za pomoci indické zpěvní techniky konnakol  mající nejblíže k rytmickému scatu doplňovanému prudkými výdechy. V závěru setu nechal Mc Laughlin zaznít skladbu napsanou pro Milese Davise v roce 1972, kterou nahrál Mahavishnu Orchestra na album Birds of Fire pod názvem Miles Beyond. 

Dlouhotrvající potlesk auditoria a zasloužené standing ovations si kapela s neskrývaně dojatým a nijak viditelně unaveným frotmanem užila s potěšením a posluchače odměnila jedním přídavkem a hlubokou úklonou s indickým pozdravem sepjatých rukou – namaste. Žijící (a hrající) kytarová legenda poskytla Brnu zážitek, na jaký se nezapomíná.

Comments

Reply

No comment added yet..

The Brno group Hrozně slowly approach forty years of age – they started to give concerts in 1982. After several cassettes and unofficial recordings, they released a CD with their debut album Už není čas [There Is No Time Left] in 2013. Their new album named Ticho [Silence], which the band was working on over the last two years in the Indies studio, brings a surprise with its cleaner sound and clearly audible tension in the structure of the songs.  more

Over the four years that divide the release of the first album Záhir, and the second one entitled O Písni [About the Song], Lee Band virtually moved on (previously they stated Adamov as their domicile, now it is Jedovnice), they got on a "wild card" to the Porta festival semifinals in Řevnice, and above all, they advanced slightly in their musical style. While the debut album was more about a folk-rock mainstream, benefiting from the sound of an electric guitar, the new album is dominated by acoustic guitars, often in combination with mandolin and other acoustic instruments.  more

As part of this year’s European Tour, Bobby McFerrin visited Brno’s Sono Centre, where he managed to perfectly use the brilliant acoustics and the close contact with the audience. The legend is back. Indeed, he comes back regularly, and not just to Brno.  more

This year’s eighteenth JazzFest Brno will exceptionally not close with a concert, but rather a unique (though not unusual for world festivals) series of musical and dance workshops, centred on children. On Saturday 4 May, in the pleasant environment of Café Práh, near Vaňkovka, the children students will be taken on board by the significant young personalities of the jazz scene: Beata Hlavenková (pianist and composition lecturer), Dano Šoltis (leader of the drum class) and the multi-instrumentalists Jiří Slavík and Marian Friedl (conductors of Wandering on Jazz Paths), who will be accompanied by Kateřina Hanzlíková with the Tancohraní lectures. With the exception of composition, where it is necessary for the participants to be older than twelve, all the other “classes” are open to everyone, including the youngest. We asked the co-author of the idea of the children’s workshop and director of JazzFest Brno, Vilém Spilka, for further information.  more

The musical Nine, based on the legendary film 8½ by director Frederico Fellini, was prepared under director Stanislav Moša as the penultimate premiere of the season at the Brno City Theatre. They prepared an at places almost erotic show, led by interesting scenography, well-made costumes, brilliant musical preparation and the energy of the female acting. The sensuality of some of the dance parts thankfully did not overshadow the central theme of the hero’s crises: mid-life, art and relationship.  more

This year's JazzFestBrno festival had several highlights – of course, it depended on each visitor's personal taste, their expectations, and of course on how many shows they managed to visit. For the author of this article, one of the highlights the evening with bassist Stanley Clark on 23 April, varied in genre and arrangement,  as well as the last but one concert of the festival, the performance of "the other" Avishai Cohen in the Husa na provázku Theatre on 28 April. It was a musically pure essence of jazz with a message – imperative, heartbreaking and poetic.  more

One of the musical highlights of last week was the concert of the Malina Brothers with two unique guest musicians, Kateřina García and Charlie McCoy in the Sono Centre in Brno. And because the performance was recorded on a professional video for the band’s first live DVD, the evening itself was extraordinary both in its length and quality.  more

Letošní ročník festivalu Jazzfest Brno nabízí nepřeberné množství rozmanitých crossoverů , žánrových směsic a fúzí. V duchu tohoto stylového spektra v rekonstruovaném (akusticky významně vylepšeném) sále Janáčkova divadla nabídl svůj vyhlášený osobitý nadžánrový sound klasik jazz fusion a britský kytarista John McLaughlin se svou formací The 4th Dimension. V Brně se představil vůbec poprvé.  more

On Palm Sunday a concert with the subtitle Nova et Vetera opened the 28th Easter Festival of Sacred Music with the theme Ceremony/It is Good to Celebrate the Lord. Aside from Gregorian Chant for Holy Week performed by the ensemble Schola Gregoriana Pragensis, which opened yesterday’s concert, there was also the world premiere of So Shall He Descend by the Estonian composer Toivo Tulev as performed by the soprano Ivana Rusko, the mezzosoprano Bettina Schneebeli, tenor Jaroslav Březina, baritone Jiří Hájek, choristers Aneta Bendová Podracka, Jana Vondrů and Pavla Radostová, the choir Ars Brunensis under choirmaster Dan Kalousek and the Brno Philharmonic under the baton of its principal conductor Denis Russell Davies. The work was written to a commission from the festival and was intended for the Cathedral of St. Peter and Paul.  more

This year, the JazzFestBrno festival has expanded its offer to include an "electronic" programme line named Tension. Within that series, the bands Zabelov Group and HRTL Spaghetti Ensemble appeared  in the Praha space in Brno on 28 March. However, the two-hour concert, which took place on 5 April in the sold-out Sono Centre, was also ideologically close to this new series. The Manchester-based trio GoGo Penguin perhaps uses an instrumental layout of a jazz piano trio vetted by decades, but still oscillates around electronic music as a starting point in its albums and concerts.   more

Even though the audience's attention is generally focused on music ensembles that have already been vetted by time, yesterday's concert of the newly formed Camerata Brunensis ensemble in the Historical Hall of the Brno Bishop's Court proved that even young blood can offer a remarkable artistic experience. The concert was programmed  in cooperation with the Moravian Regional Museum and the Academy of Early Music at Masaryk University, which the Camerata Brunensis‘ artists attend. The ensemble consists of soprano Veronika Vojířová, who performed for example with ensembles like Collegium Marianum, Collegium Floreum, Capella Regia Prague or Cappella Mariana, and the flutist Michaela Durajová, who could be listened to by audiences with the Orchestral Academy of the Brno Philharmonic, the Moravian Philharmonic Olomouc, the Czech Virtuosi orchestra or with the Prague Philharmonic Orchestra. Also, the double bassist and violonist  Matyáš Berdych regularly appears with important music ensembles such as Musica Florea, Collegium Marianum and Czech Ensemble Baroque. The backbone of the ensemble is formed by the harpsichordist Jan Hajič, who works as a répétiteur for the Prague choir Vagantes, accompanies concerts and master classes at the Prague Conservatory, and works as a backup organist at the Prague Academic Parish under the guidance of Robert Hugo.  more

Filip Míšek and Ema Brabcová have worked together for as many as twenty years already. They met each other back in 1999 in the group Roe-Deer, as part of which they created their own project called Khoiba. Under this name they released their albums Nice Traps (2004) and Mellow Drama (2007), shone on the domestic scene and drew attention to themselves in neighbouring Germany, but then each of the protagonists set out on their own paths – Filip came up with the solo project Dikolson and Ema was active first in the group Luno and later became part of The Antagonists under the leadership of Jan P. Muchow. Only in January 2019 did the resurrected Khoiba draw attention to itself – first with the single Log and two months later with the album Khoiba. As part of an intensive spring concert the duo is also coming to perform in Brno. The concert will take place in Kabinet múz on 24 April and supporting Khoiba will be Jan Boroš with Čáry života [Life Lines], this year’s winner of the Apollo award.  more

Each premiere from the Ondráš Military Art Ensemble is an event that sparks great interest from folk fans. It was no different on Thursday in the slightly cramped quarters of the Divadlo Bolka Polívky theatre. The concert carrying the title Through the Landscape of Time had already been sold out a month ahead.  more

Yesterday’s concert from the Principal Conductor’s series of the Brno Philharmonic presented Yumi Hwang-Williams, concertmaster of the Colorado Symphonic Orchestra, in an intimately conceived programme. Together with the principal conductor of the Brno philharmonic, Dennis Russel Davies, she performed several classical and contemporary works composed for violin and piano. In this, the Brno audience had a chance to see the soloist before she plays tomorrow together with the Brno Philharmonic.  more

In an almost four-hour long programme, both audience and performers celebrated the 80th birthday of Horňácko folk legend Martin Hrbáč in Veselí nad Moravou. The concert that took place on Sunday 24 March, and was not only historic in its length but more importantly in the range of folk legends appearing on stage.  more

Editorial

Greek Saturday at Veveří Castle enters its 9th season. The music scene will be represented by Musica Balkanika, Mydros, Martha and Tena Elefteriadu or Prometheus. In addition, there will be costume dance shows, dance workshops, an exhibition named "The Greeks in the Area of the Danube Monarchy", a theatrical performance and a programme for children. Through this event, the organizers want to convey to the public the cultural traditions and historical ties between Moravia and Greece.  more

As part of the final concert of the Bach on Mozart! cycle we will hear Baroque music by F. X. Richter in the St. Johns' Church. The Czech Ensemble Baroque will end the 7th season of the cycle with three rediscovered compositions by this distinguished Baroque composer, which have never been played over the last twenty five years. The concert will be conducted by the founder of the ensemble, Roman Válek.  more

The festival "with no fences and no admission fees" will be held in the Brno Lužánky Park this year as well. Over fifty events will take place on total of five The Stage s over the weekend. The programme includes musical performances, theatrical shows, film screenings, workshops and author readings. The music scene is represented by names such as Arve Henriksen and David Kollar, Dorota Barová and Jiří Šimek, The BladderStones, Brünnwerk or Songs From Utopia.  more

420 primary artistic schools got involved in this year's ZUŠ Open nationwide happening organized by the Magdalena Kožená Endowment. Children and young artists will spread music, dance, theatre and fine arts in public space. In several places of the Czech Republic, they will also head to retirement homes or nursery and primary schools. The Brno part of this event will be launched by the announcement of the results of the Brno-wide competition This Is a Talent on Dominikánské Square. It will be followed by performances of  sixteen primary artistic schools of the city of Brno. The meeting in Brno will be concluded by a performance of the biggest Brno choir, which will be formed for this particular occasion and will sing together  Proč bychom se netěšili [Why Should We Not Rejoice], a choral piece from the opera The Bartered Bride by Bedřich Smetana.  more

The Ibérica Festival of Ibero-American Culture released its programme today. It is traditionally full of music, dance and gastronomy. Cristina Aguilera and Diego Guerrero will perform during the gala concert.  more

For the upcoming summer, the Ondráš Military Art Ensemble is preparing a charity cycle called Evenings with Ondráš. Two evenings at Špilberk Castle will bring a repeated run of their new show, Krajinou času a Ondrášovské putování [Through the Landscape of Time and Wandering with Ondráš] in which the whole ensemble performs. The programme also includes a fairy-tale show for children.  more

Czech Radio Brno will celebrate its 95th anniversary with a great concert at the Brno Water Reservoir. In the concert will appear bands such as Moravia Brass Band, Gustav Brom's Radio Big Band led by Vlado Valovič, Ondřej Gregor Brzobohatý and a number of others.   more

For the first time ever, the artistic ensemble Kafka Band will bring its music and literature performance entitled Amerika to Brno. The project has been inspired by fragments of the unfinished novel of the same name by Franz Kafka. The seven-member line-up of the ensemble, headed by Jaroslav Rudiš and Jaromír Švejdík, will also present twelve brand new compositions in  the Fléda music club.  more

The Schola Artist dance school offers dance classes of various styles under the guidance of professional dancers, champions of the world and of the Czech Republic and certified tutors. Their roster features pole dance, classical ballet, contemporary dance and more. This year, the school will be celebrating its 2nd birthday with a gala evening in the studio on Hybešova Street.  more

Free Radicals (Böse Zellen) is the title of a piano concerto by Thomas Larcher (1963), which will be played next week in Besední dům in Czech premiere. When composing it, the author was inspired by a film of the same name by the Austrian director Barbara Albert. The concert is conducted by Nicholas Milton. The work of Thomas Larcher will be heard twice, and a meeting with the dramaturge Vítězslav Mikeš will take place before both concerts, introducing the audience to the world of the upcoming compositions.  more